Odborné články

03.06.2020

V tomto článku si na bežnom príklade zo života ukážeme, prečo nie je krimpovanie konektorov RJ 45 na dátové káble v dnešnej dobe vhodným riešením. Ani pre nenáročné prostredie typu domácnosť. Pre maximálnu jednoduchosť a pochopiteľnosť sú použité laické pomenovania.

INTERNET NEFUNGUJE SPRÁVNE

Známy sa na nás obrátil s tým, že mu poriadne nefunguje nový optický internet, ktorý si nechal zaviesť. Údajne má všetko v poriadku (čo potvrdil aj technik od providera pri inštalácii) akurát nedosahuje 250 megabitov za sekundu, ktoré mal sľúbené (viď obrázok č.1).

Obrázok č.1 - premeranie rýchlosti interentového pripojenia


 

Pri následnej návšteve u neho doma sa na prvý pohľad sa zdá, že všetko je ako má byť. V byte má natiahnutú hviezdu z káblov Cat.5e, káble vyzerajú priam ukážkovo (žiadne fyzické poškodenie), konektory RJ 45 sú nakrimpované dobre, maximálne dĺžky boli dodržané (resp. jednalo sa o vzdialenosti max. 10 metrov) a obidve aktívne zariadenia (počítač a router) majú Gigabitové sieťové karty.

Obrázok č.2 - pôvodná inštalácia

  • Tienené inštalačné káble Cat.5e
  • Nakrimpované tienené konektory Cat.5e

 

Rozhodli sme sa preto pozrieť pomocou akého protokolu medzi sebou zariadenia (počítač a router) komunikujú. Router ukázal, že s počítačom komunikuje iba rýchlosťou 100 megabit za sekundu. Pochopiteľne, takýto prenosový kanál nedokáže podporiť cieľových 250 megabitov/s.



Obrázok č.3 – rýchlosť pôvodnej inštalácie (prenosový protokol)

 

 

INTERNET FUNGUJE SPRÁVNE


Problém je jasný, čo ho ale spôsobuje? A aké je riešenie?

Odpoveď ponúka už samotný nadpis tohto článku. Špecialistom zaoberajúcim sa štruktúrovanými kabelážami je všeobecne známe, že ak na kábel nakrimpujem konektory RJ 45, takýto prenosový kanál ma mizerné vlastnosti. Bohužial, nie každý subjekt vykonávajúci inštaláciu kabeláží je však zároveň aj odborníkom na túto problematiku.

Problém sme odstránili, že sme káble na oboch stranách ukončili tak, ako si to vyžadujú relevantné normy – t.j. pomocou modulov RJ 45. Tie sa bežne náchádzajú v dátových zásuvkách. Pre názornosť sme káble ukončili iba pomocou modulov, bez dizajnových masiek dátových zásuviek. Dátové zásuvky sme následne s počítačou a routerom prepojili pomocou klasických (fabricky vyrobených!) patch káblov.

Obrázok č.4 - nová inštalácia

  • Tienené inštalačné káble Cat.5e
  • Tienené moduly RJ 45 Cat.5e
  • Tienené patch káble Cat.5e



Zaregistroval router túto zmenu? Samozrejme, presne ako sme očakávali. Indikuje komunikáciu 1000 megabit za sekundu (Gigabit Ethernet). Ak máme takýto prenosový kanál, očakávaná rýchlosť 250 megabitov/s by nemala byť problémom.

 

Obrázok č.5 - rýchlosť novej inštalácie (prenosový protokol)




Len pre istotu premeráme rýchlosť internetového prepojenia pomocou online aplikácie. Výsledky sú omnoho presvedčivejšie. Rýchlosť sťahovania je skoro presne 250 megabitov/s. Rýchlosť nahrávania je dokonca (aj pre odborníka) neuveriteľných 360 megabitov/s.

Obrázok č.6 - premeranie rýchlosti interentového pripojenia (nová inštalácia)


 

ZÁVER:

 

Sú takéto inštalácie ojedinelým javom, alebo bežným štandardom? Bohužial, Bé je pravdivé. Takéto inštalácie sa nevyskytujú iba v domácom prostredí, ale aj v priemyselných či administratívnych budovách stavaných podľa „najvyšších“ štandardov. Najčastejšími motívmi v takýchto budovách sú:

  • „šetrenie“ na dátových zásuvkách pre prípojné body Wi-Fi, IP kamery či iné komunikačné rozhrania.
  • robenie patch káblov na mieru
  • v najhoršom prípade je takto spravená celá kabeláž (nie sú použité žiadne zásuvky, všetky káble sú ukončené konektormi RJ 45)

Napriek tomu, že sú prenosové kanály vystavané z komponentov deklarujúcich určitú kategóriu a tým pádom aj prenosovú rýchlosť, nedokážú túto rýchlosť naozaj zabezpečiť. Cat.5e zaručene podpoporuje Gigabit Ethernet – avšak, nie ak pri krimpovaní. Konektory, ktoré sú označované ako Cat.6A (podpora 10 Gigabit Ethernet) preto vyvolávajú iba úsmev na perách. Pre korektnosť ešte dodáme, že na trhu existujú konektory RJ (samce), ktoré majú spĺňajú sľubované prenosové parametre. Reálne sa však nepoužívajú, keďže ich cena je minimálne rovnaká ako cena modulov RJ 45 (samice) a ich použítím nie je možné ušetriť



 

Lukáš Ondroušek, CDCDP
 

Business Development Manager,

Structured Cabling Solutions,

Czech and Slovak Republic