Odborné články

10.07.2017

Od 1. 7. 2017 sú výrobcovia metalických i optických inštalačných káblov povinný označovať káble v súlade s Európskou legislatívou. Znamená to sprísnenie požiarnych predpisov stavieb a z toho vyplývajúce zvýšenie obstarávacích cien?

ČO SA MENÍ

Cieľom predmetného nariadenia CPR – Construction Products Regulation - UE 305/2011 je garancia voľného obehu tovarov v Európskej únii vďaka zadefinovaniu jednotného označovania všetkých trvalo zabudovaných stavebných výrobkov. Aj keď samotné elektrické či dátové káble sú zriedkavo príčinou požiaru, ak sa stanú jeho súčasťou sú rizikovým prvkom, lebo sa na stavbách nachádzajú vo veľkých množstvách a vo všetkých miestnostiach. Napriek tomu, že táto norma v platnosti už od roku 2011, do 30. 6. 2017 platilo prechodné obdobie, kedy mohli výrobcovia káblov dodávať káble aj pod pôvodným označením PVC, LSOH, LSFROH a podobne. Od 1. 7. 2017 sú povinní dodávať káble už len s novým označením, tzv. Euroclass triedou, od Aca po Fca. Veľké písmeno označuje triedu reakcie na oheň, doplnok ca znamená cable = kábel.

Overovanie parametrov pre jednotlivé triedy:

Tabulka overovania parametrov pre jednotlivé triedy
 

Vysvetlenie základnej klasifikácie:

Vysvetlenie základnej klasifikácie

Vysvetlenie doplnkovej klasifikácie (ďalšie parametre):

Vysvetlenie doplnkovej klasifikácie (ďalšie parametre):


Výrobca musí deklarovať zhodu s predpísanou klasifikáciou nasledovným spôsobom:

  • Trieda reakcie na oheň musí byť uvedená na obale (krabica, alebo bubon) prípadne aj na samotnom kábli
  • Pre každý typ kábla musí výrobca vydať Vyhlásenie o parametroch (DoP) základe Certifikátu z nezávislej skúšobne (CoC)

Toto nariadenie sa netýka patch káblov, keďže sa jedná o pohyblivé prívody. Takisto sa netýka káblov do vonkajšieho prostredia (káble s PE plášťom).


ČO ZOSTÁVA NEZMENENÉ


Nariadenie CPR zároveň zavádza povinnosť jednotlivých členských štátov EU, definovať minimálnu požadovanú klasifikáciu káblov v pre jednotlivé typy stavieb či priestoroch v nich. A tu sa situácia začína značne líšiť. Na rozdiel od iných členských štátov, ktoré túto oblasť nemali alebo ešte stále nemajú upravenú, v Slovenskej republike máme viacero noriem či vyhlášok, ktoré túto oblasť presne upravujú. Základom je norma STN 92 0203 spoločne s vyhláškami Ministerstva vnútra č.94/2004 a č.225/2012, ktoré definujú minimálne požiadavky v špecifických úsekoch stavieb pre zabezpečenie protipožiarnej bezpečnosti celej stavby. Tieto normy či vyhlášky sú v platnosti už dlhšiu dobu, čiže môžeme povedať, že z tohto pohľadu od roku 2012 v oblasti metalickej či optickej kabeláže k sprísneniu požiadaviek neprišlo. 

AKÉ KÁBLE TEDA POUŽIŤ?

Aké káble teda použiť? Ktorá klasifikácia je potrebná pre váš projekt?

Metalické a optické dátové káble triedy Aca pravdepodobne nikdy nebudú existovať a káble v triede B1ca budú extrémne drahé na výrobu.
Pre triedu B2ca triedu Cca sa vyžaduje pravidelná kontrola produktov nezávislou skúšobňou. Čiže okrem vyšších výrobných nákladov sa navyšujú aj náklady na certifikáciu. Použitie káblov týchto tried bude obmedzené iba na určité špecifické situácie (viac info nižšie v článku),
Pre káble najnižšej triedy Fca nie je možné garantovať žiadne parametre a i keď sa pre triedu Eca  overuje rýchlosť šírenia plameňa, neoverujú sa ďalšie parametre. Použitie káblov tejto triedy možno odporučiť iba v situáciách, keď nie sú vedené vo zväzkoch a tým pádom bude ich vplyv počas požiaru minimálny.
Logickou voľbou je teda použitie káblov triedy Dca, ktoré adekvátne reagujú na oheň a zároveň majú ďalšie parametre certifikované nezávislou skúšobňou.
Následne je nutné definovať doplnkovú klasifikáciu:

DYMIVOSŤ: klasifikácia s3 znamená, že kábel bude značne dymiť,  čiže sa jej treba jednoznačne vyhnúť. Napriek tomu, že klasifikácia s1 je najlepšia, nárast ceny je značne neproporcionálny. Kompromisom je klasifikácia s2, ktorá umožní osobám lokalizovať únikový východ v prípade požiaru.

JEDOVATOSŤ: Ak dym obsahuje jedovaté látky, osoby nemôžu dýchať, číže najlepšia klasifikácia a1 je povinnosťou v každom stavebnom projekte, v ktorom môže byť ohrozené zdravie väčšieho počtu osôb.

ČASTICE: Tento parameter je výrazne menej podstatný ako predchádzajúce. Káble sú väčšinou vedené mimo priameho dosahu: plechový káblový žľab v podhľade alebo v zdvojenej podlahe, inštalačná rúrka pod omietkou. Vďaka týmto bariéram nie sú unikajúce osoby akútne ohrozené. Najnižšia klasifikácia d2 je preto plne akceptovateľná.
 

AKO SPLNIŤ POŽIADAVKY NA POŽIARNE ÚSEKY V ZMYSLE STN 92 0203?

Norma STN 92 0203 definuje určité špecifické úseky (zhromaždovacie priestory, chránené únikové cesty...), v ktorých je nutné použiť kábel s najvyššou charakteristikou B2ca – s1, d1, a1. Ako najjednoduchšie riešenie sa javí použitie káblov s charakteristikou B2ca – s1, d1, a1 na celej stavbe, bez nutnosti zaoberať sa jednotlivými požiarnymi úsekmi. Avšak, s prihliadnutím na cenu a technické špecifiká sa tento spôsob javí ako značne problematický. Splnenie charakteristiky B2ca– s1, d1, a1 znamená 100 až 300-percentné navýšenie ceny oproti káblom Cat.5e, Cat.6, Cat.6A s plášťom LSOH, bežne používaným do 30.6.2017. Hrubšie žily AWG 23 zase spôsobia vrásky na čele všetkých čo na káble plánujú krimpovať samce. Prečo teda voliť tento spôsob, keď ho v konečno dôsledku nevyžaduje ani samotná norma či ďalšie vyhlášky? Existujú 2 podstatne efektívnejšie možnosti riešenia tejto situácie:

  1. Použitie káblov B2ca – s1, d1, a1 v daných špecifických úsekoch a v ostatných káble s nízkym rizikom požiaru, ale nižšou klasifikáciou napríklad Dca – s2, d2, a1.
  2. Vytvorenie samostatných požiarnych úsekov (napríklad sadrokartónových podhľadov s požiarnou odolnosťou) a opäť použitie káble s nízkym rizikom požiaru  nižšej klasifikácie (Dca – s2, d2, a1).

I keď sa dané riešenia môžu javiť ako mierne komplikované, treba si uvedomiť, že reálna potreba káblov s charakteristikou B2ca – s1, d1, a1 je max. 5% z celkovej potrebnej metráže.

K téme optických a metalických káblov v triede B2ca je dôležité pripomenúť, že farba plášťa týchto káblov nie je aktuálne platnými slovenskými ani európskymi normami upravená. I keď sú tieto káble často dodávané vo oranžovej farbe, je to len marketingové rozhodnutie výrobcov týchto káblov.


INÉ KRAJINY

Pri návrhu či realizácii projektu v iných krajinách treba mať na pamäti, že požadovaná klasifikácia sa môže značne líšiť. Ako príklad uvedieme 2 krajiny:

  • Španielsko:    Cca-s1b,d1,a1 pre všetky verejné budovy,    Dca-s2, d2, a2-pre súkromné budovy
  • Veľká Británia:    Cca-s1b,d1,a2

 

ZÁVER:

Od 1. 7. 2017 sú všetky metalické i optické dátové káble dodávané spoločnosťou Legrand certifikované relevantným spôsobom, a trieda reakcie na oheň je uvedená na každom bubne a krabici. Prevažná väčšina optických aj metalických káblov Legrand má charakteristiku Dca-s2-d2-a1. Inštalačné káble B2ca v zmysle slovenských i európskych noriem nemajú definovanú farby plášťa. Ak máte záujem o Vyhlásenia o parametroch (DoP), napíšte nám na nižšie uvedenú emailovú adresu.

V prípade, že potrebujete poradiť aký typ káblu použiť vo vašom projekte, prípadne máte záujem o cenovú ponuku, rovnako použite túto adresu.