Odborné články

03.06.2020

ČO JE CPR

Cieľom nariadenia CPR - Construction Products Regulation - EÚ 305/2011 je garancia voľného obehu tovarov v Európskej únii vďaka zadefinovaniu jednotného označovania všetkých trvalo zabudovaných stavebných výrobkov.
Nariadenie CPR sa týka všetkých výrobkov, ktoré boli vyrobené tak, aby boli trvalo zabudované (nainštalované / používané) v budovách a iných inžinierskych stavbách (napr. v domácnostiach, priemyselných a obchodných budovách, kanceláriách, nemocniciach, školách, tuneloch atď.). Aj keď samotné elektrické či dátové káble sú zriedkavo príčinou požiaru, ak sa stanú jeho súčasťou sú rizikovým prvkom, lebo sa na stavbách nachádzajú vo veľkých množstvách a vo všetkých miestnostiach. Preto sa Európska komisia rozhodla posudzovať reakciu káblov na oheň a jeho šírenie, čím zároveň uznala dôležitosť správania sa káblov v prípade požiaru.

 PRÍSNE TESTOVANIE A MONITOROVANIE

Káble sú rozdelené do 7 tried reakcie na oheň: Aca, B1ca, B2ca, Cca, Dca, Eca a Fca. Najvyššie triedy Aca až Cca spĺňajú najprísnejšie kontroly (systém 1+), ktoré v sebe zahŕňajú nielen počiatočné testy, ale aj nepretržitý dohľad, posudzovanie, hodnotenie a kontrolu výroby od nezávislej certifikačnej autority. Triedy Dca a Eca podliehajú len počiatočnej typovej skúške (systém 3). Upozorňujeme, že typová skúška je iba teoretickým výpočtom a nie laboratórnym testom.
 

FALOŠNÉ VÝROBKY NA TRHU?

Hneď ako došlo k platnosti nariadenia CPR, na trhu sa začali objavovať podozrivé výrobky. Situácia bola podrobne opísaná v dokumentácii uverejnenej jedným z najväčších výrobcov káblov na svete, spoločnosti Prysmian (úplné znenie dokumentácie nájdete tu:

https://uk.prysmiangroup.com/...

V praxi to znamená, že na trhu sa objavilo veľké množstvo káblov certifikovaných podľa najvyšších hodnotení ako B2ca-s1-d1-a1, ale s cenami takmer tak nízkymi ako káble s hodnotením Dca. To nie je možné z dvoch dôvodov:

  • V kábloch s triedami Aca až Cca sa používajú drahšie zlúčeniny ako v kábloch s triedami Dca až Fca
  • Neustála kontrola výrobkov a výrobných procesov je pomerne drahá

 

CERTIFIKÁT CPR PRE KÁBEL B2CA POZASTAVENÝ

Ako je vysvetlené v dokumentácii spoločnosti Prysmian, existuje veľa možných spôsobov, ako sa dá systém certifikácie obísť a získať tak certifikát CPR s vyšším hodnotením. V skutočnosti sa však zákazníkovi dodáva lacnejší kábel s nižšou triedou reakcie na oheň. Existuje viac podozrení, že konkrétne značky, ktorých obchodný model je založený na poskytovaní „lepšej ceny za porovnateľnú kvalitu“, skutočne dodávajú nevyhovujúce káble.


Bolo len otázkou času, kedy sa tieto skutočnosti potvrdia. Nebolo teda prekvapením, že v septembri 2019 britské certifikačné laboratórium BASEC pozastavilo osvedčenie CPR týkajúce sa kábla U / UTP Cat.6 s požiarnou odolnosťou B2ca-s1a-d0-a1. Tento kábel s číslom certifikátu 2661-CPR-100 vydaný čínskemu výrobcovi Jiaxing Haitang Electronics Co. Ltd. sa predáva pod jednou alebo viacerými rôznymi značkami vo Veľkej Británii a Európe.

Viac informácií tu:
https://www.aci.org.uk/application/files/3515/6804/4941/ACI_396_ACI_applauds_BASEC_certificate_suspension.pdf


ZÁVER

Ak sa v rámci krajín Európskej únie zistí, že výrobok nie je v súlade s akýmkoľvek nariadením EÚ, ktoré súvisí s bezpečnosťou (vrátane tried reakcie na oheň), táto informácia sa musí oznámiť kompetentným úradom.
V praxi to znamená, že takéto výrobky sú z trhu stiahnuté a je zakázaná ich distribúcia, kým sa táto situácia nevyrieši. Zároveň to môže viesť k odstráneniu už nainštalovaných výrobkov, ak sa riziko považuje za dostatočne vysoké (odstránenie káblov z budovy).
V prípade požiaru, počas ktorého dôjde k stratám na životoch, vždy nasleduje vyšetrovanie. Ak sa počas vyšetrovania zistí, že bol použitý kábel, ktorý nespĺňa požiadavky a prispel k požiaru a jeho šíreniu, môžu byť stíhaní zodpovední ľudia.

Ako najlepšiu radu pre investorov a koncových užívateľov odporúčame - dôverujte a rozhodujte sa pre serióznych medzinárodných výrobcov alebo značky. Zabezpečíte tak, aby vaše budovy nepredstavovali životné riziko pre ľudí, ktorí v nich pracujú.


 
  Lukáš Ondroušek

Vedúci rozvoja podnikania
Datacom a dátové centrum
Stredná a východná Európa